© Anthropolis Egyesület 2002-2015
Hat európai ország (Ausztria, Bulgária, Csehország, Görögország, Magyarország és Románia) szervezetei építettek hálózatot tananyagok, segédanyagok, bevált módszerek és stratégia megosztására és közös alakítására. Ezek a szervezetek a globális nevelés kulcsszereplői a hazájukban, a program során nemzetközi együttműködés alakult ki és tapasztalatcserék bonyolódtak.
-
Projektadatok
Megvalósulás időtartama: 2010-2012
Helyszínek: Ausztria, Bulgária, Csehország, Görögország, Magyarország, Románia
Támogató: Európai Bizottság – EuropeAid program
Koordinátor: Südwind Agentur, Ausztria
Partnerek: Anthropolis (HU), C.E.G.A. (BG), Civil Society Development Foundation (RO), Development And Education Center European Perspective (GR), European Perspective (GR), NAZEMI (CZ)
A projekt honlapja: www.glob-edu.net/
-
A projektről
A tapasztalatcserén és együttműködésen alapuló módszert a globális nevelés aktuális helyzetéből, a résztvevő országok oktatási rendszerébe való illeszkedésének állapotárból, a bejutás stratégiájából indult ki. A projekt tevékenységeivel végül a következő szereplőket kívánta elérni:
• multiplikátorok (pl. tanárok, felnőttoktatók, oktatási szakemberek)
• az oktatás vezetői (pl. iskolák vezetői, az oktatási intézményrendszer alkalmazottai)
• a globális nevelés szereplői (pl. civil szervezetek)
• döntéshozók
• újságírók
• fiatalok
• érdeklődők. -
Tevékenységek
Országjelentések
A projektben résztvevő szervezetek tanulmányokat készítenek Bulgáriában, Magyarországon és Romániában. A tanulmányok a következő kérdésekre koncentráltak:
• szereplők és legfontosabb érintettek
• globális nevelés az intézményes és az intézményen kívüli oktatásban
• globális nevelés: sikerek és eredmények
• ajánlások és igények a globális nevelés megerősítésére ezekben az országokbanNemzetközi szemináriumok
A projekt ideje alatt hat nemzetközi szemináriumot tartottak tanárok, felnőtt oktatók, civilek számára, ahol az egyes témák szakértői osztották meg tapasztalataikat és tudásukat a bevált gyakorlatokról, stratégiáról, tananyagról, segédanyagokról.Nemzeti kerekasztalok és regionális workshopok
Minden résztvevő országban nemzeti szemináriumokat szerveztek. Ezeken elsősorban a nemzetközi szemináriumok eredményeinek és tanulságainak megvitatására szolgált a résztvevő szakértőkkel, gyakorló szakemberekkel és műhelymunkák igyekezték előremozdítani a globális nevelés elfogadását, fejlesztését és alkalmazását.
A regionális műhelymunkákon multiplikátorok, tanárok, regionális oktatásügyi döntéshozókat, intézményvezetőket és diákokat vezettek be a globális nevelés alapelveibe, bemutatva néhány bevált alkalmazási példát. -
Termékek
Change your view – A toolkit for Global Learning (2011)
Oktatási segédanyag-csomag, ami olyan, a globális nevelésben érintett témákhoz biztosít eszközöket és forrásokat mint a globalizáció, az interkulturális párbeszéd, vagy az emberi jogok, egy-egy témához különböző eszközöket és módszereket kínálva. A kötet megvásárolható az Anthropolis irodájában (2500 Ft).Országjelentések [link: http://www.glob-edu.net/en/project/global-education-without-borders/country-reports-global-education/]
Szakértői adatbázis [link: http://www.glob-edu.net/hu/szakertok/]
Oktatási anyagok és módszerek a globális nevelés tanításához [link: http://www.glob-edu.net/hu/anyagok/]